פורום מקרקעין ונדל''ן - בהנהלת עו''ד יואב קומבליס 
שאלות לפני עסקה בנדל''ן? רוצה לדעת יותר על דיני המקרקעין? הכנסו לפורום המקרקעין הגדול בישראל...
פורום מקרקעין ונדל''ן - בהנהלת עו''ד יואב קומבליספורום מקרקעין ונדל''ן לשירותך

התחברות הודעה חדשה חיפוש בפורום ייעוץ אישי
התחברות לפורום :
שם משתמש:
סיסמא:
נושא מחבר תאריך ושעה
 • 20/02/2019 10:34
  מחבר : שלומי
  תאריך : 20/02/2019 10:34
  שלום לכולם,
  אני נמצא בשלבי מו"מ לגבי חוזה שכירות לדירה.
  באחד הסעיפים מצויין שאם ארצה לעזוב בטרם סיום החוזה אדרש להודיע 60 יום לפני ובנוסף לשלם "קנס יציאה" כביכול בגובה של חודש שכירות אחד.
  טענת בעל הבית לסעיף זה היא שאם מוחלפים שוכרים תוך פחות משנה הוא מחוייב לשלם מס גבוה ולכן זה הסכום.
  השאלה שלי היא אם אכן קיים מס כזה (לא הצלחתי למצוא באינטרנט) ואם כן כיצד הוא מחושב?
  ובאם לא קיים האם סעיף שכזה הוא סטנדרטי או ששווה להתעקש לביטולו?

  תודה רבה!
 • 19/02/2019 09:52
  מחבר : מוריה
  תאריך : 19/02/2019 09:52
  שאלה...
  האם יש לי אפשרויות משפטיות בנושא...?

  יש לי שכן מתחתי (זוג צעיר עם שני ילדים) ששם לו למטרה, נראה לי, להטריד אותי או שהוא פשוט חולה נפש...

  מאז שעברתי לדירה (דירה שקניתי), לפני כחמש שנים, מידי פעם יש לו טענות על רעש כביכול מהדירה שלי. יום אחד בערך בשעה 21:00, כשהילדים שלי היו ישנים, פתאום שמעתי הלימות של אגרופים על הדלת... לאחר באמת פחד גדול, שאלתי מי זה? והוא ענה שזה השכן... פתחתי את הדלת והוא זרק "הילדים שלך עושים לי רעש" (אז הם היו בני שנתיים וחמש). עניתי שהילדים ישנים...
  מהלחץ של ההלימות בדלת, ירדתי אליו וצעקתי שבפעם הבאה שהוא מתקרב לדלת שלי, אני מזמינה משטרה.

  מאז, הוא לא התקרב, אבל התחיל לצרוח (גם אשתו לפעמים מצטרפת לצרחות) מהמרפסת למטה כשאני מתעלמת מהצרחות.

  לפני כשבועיים, ביום שישי בצהריים, ביצעתי עבודת שיפוץ קלה בבית והשתמשתי במקדחה כחצי שעה. לקראת סיום, הוא דפק אצלי בדלת וטען שזה מפריע. אמרתי שתוך 2 דקות מסיימת ואכן סיימתי.

  לפני יומיים, בשעה 20:30 בערב, דפיקות בדלת... משטרה. טענו שהשכנים התקשרו למוקד 100 וש"אני משפצת" ושהשכן "כבר העיר לי". מהמשפט הזה הבנתי שמדובר בשכן למטה.
  הזמנתי אותם להיכנס לדירה ולראות שאין כלום. אכן לא ראו כלום, הסברתי את הסיטואציה והם אמרו שהם מבינים שמדובר בסכסוך שכנים והלכו.

  אתמול, בשעה 19:00 בערב, הגיע חבר להחליף לי צילינדר לדלת של הממ"ד. עבודה שלא דורשת שום מאמץ או קדיחות וכולי... בערך שעה אחרי, כשהוא סיים הוא ניסה כמה פעמים לטרוק את הדלת (דלת כבדה), כדי לבדוק אם יש בעיה נוספת בדלת, סיים ויצא מהבית בערך בשעה 21:00.
  כשהוא ירד למטה... הוא ראה שוטרים (שוב) בדרך אליי. הוא הסביר שהוא עבד עם מברג ולא עשה שום דבר יוצא דופן והם הלכו כלעומת שבאו, מבלי לעלות אליי הביתה...

  נמאס לי ללכת על ביצים בבית שלי... יש לי ילדים קטנים ושמחים שכל פעם שהם קצת מרימים את הקול, אני מבקשת מהם להנמיך אותו מהחשש לעוד הטרדה נוספת. נמאס לי שמישהו מנסה להכתיב לי איך לחיות בבית שלי.

  איך עוצרים את ההטרדה הזו? מה האפשרויות שלי?
  יש לציין שאני חושבת (לא בטוחה) שהם גרים שם בשכירות והדירה לא בבעלותם...

  אשמח לעזרה...
 • 19/02/2019 09:43
  מחבר : סבטה
  תאריך : 19/02/2019 09:43
  שואלת בשם כמות גדולה של זוכים במחיר למשתכן לאחר חתימת חוזה.
  קרה מצב שבו בחוזה המכר נעשתה טעות מצד הקבלן והזוכים של דירות 3/4 חדרים הרוויחו מהטעות. הקבלן רשם בחוזה שיקבלו תריסים חשמליים בכל הבית כולל בחדרים כאשר על פי התנאים של משרד הבינוי והשיכון הסטנדרט שהקבלן מחוייב אליו הוא מנגנון חשמלי+גלילה ידנית רק במרפסת ובשאר הבית - גלילה ידנית.
  אציין שאצל הזוכים שבחרו לרכוש 5 חדרים לא נעשתה טעות ונרשם בחוזה לפי הסטנדרט של משרד השיכון.
  כעת לטענת הקבלן, היה בלבול והכניסו ל3/4 חדרים את המפרט של התריסים של השוק החופשי. הקבלן כעת מבצע סבב טלפונים ומבקש מהקונים לוותר על הסעיף הזה ולקבל מנגנון ידני בלבד.
  יש לציין שחלק מהם נאמר כי "עדיף להם לוותר למען העניין לא יגיע לתביעה".

  השאלה האם משפטית יש לקבלן כיצד לצאת מהסבך שגרם לעצמו? האם יכול לסגת מן החוזה שנחתם? (כדאיות?)
  או שמא מי שחתם על החוזה ולא מעוניין לוותר על הסעיף הנ"ל יקבל בכל מקרה את התריסים החשמליים בכל הבית?

  שאלה נוספת, לעניות דעתי על פי משרד הבינוי והשיכון, הקבלן מחוייב לתת את הסטנדרט שנותן (גם אם בחר לשדרג משהו מבחירה או מתוך טעות) לכל הזוכים לפיכך האם גם הרוכשים של 5 חדרים יוכלו לדרוש את הסעיף עבורם?
  תודה.
 • 18/02/2019 14:31
  מחבר : מאור
  תאריך : 18/02/2019 14:31
  אני מעוניין להציע מחיר על דירה מכונס נכסים, ולצרף שיק על סך 10% ממחיר הדירה.
  בטופס ההצעה קיים הסעיף הבא:
  "מוסכם עלינו כי אם נחזור בנו מהצעתנו, או אם לא נחתום מיד עם דרישתכם על הסכם מכר, תהיו רשאים לחלט את השיק/ערבות בנקאית כפיצוי מוסכם ומוערך מראש ולנו לא תהיה כל טענה ו/או תביעה ו/או דרישה בגין כך ולא נהיה זכאים לכל החזר כספי מסכום השיק/הערבות. "
  פניתי בבקשה לכונס לקבל את החוזה מכר ולא להתחייב לחתום על זה מבלי לדעת על מה אני חותם בחוזה, והעורך דין טען כי אין עדיין חוזה.
  האם במצב שאני זוכה הם יכול להחליט על סעיפים בעצמם או איך זה עובד?
 • 13/02/2019 14:54
  מחבר : לבנת
  תאריך : 13/02/2019 14:54
  היי יש לי שאלה

  יש לי דירה שלא נחשבת דירת מגורים (לפני טופס 4) שאני מוכרת (יש קונים המחיר מאושר) יש אישור מהקבל"ן על המכירה בכפוף לחוזה משולש בין הקבלן ביני לבין הקונה.

  כמובן שכל זה יעלה לי כסף והרבה.

  אני רוצה לדעת איך מקתדמים מפה (איזה עוד קשיים אמורים להיות לי כאן? איזה עלויות עוד יהיו לי על הדרך (יש לי עו"ד שהיא תותחית אבל פעם ראשונה שהיא קיבלה עסקה כזאת)

  רוצה להבין לעוד כמה הוצאות אני אמורה להתכונן חוץ מעו"ד ובנקים ומס שבח?

  רוצה לציין כי לא מעוניינת בעסקה עם כסף בנאמנות כי אני זקוקה לכסף?
 • 11/02/2019 12:50
  מחבר : נתי
  תאריך : 11/02/2019 12:50
  היי,

  קיבלנו מכתב מטעם העירייה שנשמע קצת הזוי ושמנסה להפחיד אותנו במידה ולא נענה לדרישתם.

  הנדון: הודעה לדיירים על הכרזת מבנה מסוכן ודרישה לביצוע עבודות (הכתובת שבה אני גר) גוש, חלקה וכו'.

  בתוקף סמכותי לפי סעיף 3 (א לחוק העזר לבת ים (מבנים מסוכנים) התשמ"ד-1984 ("להלן חוק העזר")

  1.בעקבות ביקורת שנערכה בנכס ע"י מהנדס ביום 07/01/19 נמצא כי הנכס שבכותרת הינו מבנה שעלול לסכן את המחזיקים,את הציבור ו/או את הנכסים הסמוכים.העתק מחוות דעת מצ"ב מסומן "א" מהווה חלק בלתי נפרד ממכתבי זה.

  2. הנכם נדרשים לנקוט בכל הפעולות הנדרשות לצורך שיקום המבנה,וזאת בהתאם להנחיות מהנדס מוסמך ובאחריותו וזאת בתוך 21 יום מיום קבלת מכתב זה.

  3. בהתאם לסעיף 11 לחוק העזר,אי היענות לדרישות לביצוע העבודות מהווה עבירה פלילית לפי חוק העזר הנ"ל ועשויה לגרור הגשת כתב אישום.

  4.מובהר כי אין במכתבי זה כדי לפתור אתכם מהאחריות המשפטית, הניזקית או הפלילית החלה עליכם על כל נזק נפש או רכוש שייגרם

  בכבוד רב,

  (השם של המהנדס) אדריכל ומהנדס אזרחי - מהנדס העיר

  האם לדעתכם צריכים להתייחס למכתב זה ברצינות?

  אומנם הורי לוקחים חלק פעיל בוועד אבל אני לא בטוח שהם נדרשים לטפל בנושאים אלה.

  אשמח לשמוע את דעתכם בנושא.

  תודה
 • 10/02/2019 12:05
  מחבר : ארקדי
  תאריך : 10/02/2019 12:05
  דירה חדשה מקבלן, לפני מסירה. עשיתי שידרוגים במטבח ובדלתות פנים דרך הספק של הקבלן. סגרתי הזמנה לפני מעל חצי שנה, וגם שילמתי את מלוא התשלום על השינויים.
  מאיזה שהם סיבות שלא ידועות לי כל כך יצא שרק עכשיו ההזמנות נשלחו ליצור. מטבח לפני חודש ודלתות רק שבוע הבא (הבנתי שרק השבוע הזמינו את החברה לעשות מדידות)
  משיחה קצרה עם נציג של הקבלן נאמר לי שאני אקבל דירה ללא מטבח ו/או ללא דלתות פנים. לטענתו זה שעשיתי שידרוג זה כבר על אחריותי והוא רק מספק סטנדרט. כלומר מבחינתו אני סוג של קיבלתי זיכוי ועכשיו דין דברים כאילו רק קיבלתי זיכוי ואני מזמין מספק חיצוני.
  האם זה חוקי ? האם אני יכול לסרב לקבל דירה ? הסיבה ששידרגתי דרך ספק של הקבלן זה כי נאמר לי וכך אני יודע שאז אני מקבל את הדירה מוכנה עם הכל. אחרת כמובן הייתי משדרג עם ספק חיצוני שהיה יוצא לי יותר זול.

  ממה שאני יודע לא חתמתי על ויתור כלשהו לגבי השידרוגים מול הקבלן.

  אשמח לדעת עם מישהו יודע האם הקבלן צודק לפי החוק?
  רוצה לציין גם שאני כבר כמה חודשים מקבל פיצוי מהיזם על איחור מסירה (כך גם שאר הדיירים בפרוייקט). ולכן הוא רוצה למסור לי דירה בשביל להפסיק את התשלומים.
 • 07/02/2019 10:57
  מחבר : מור
  תאריך : 07/02/2019 10:57
  הי, אשמח לעזרה בעניין חוזה שכירות/פיצוי על דירה לא ראויה למגורים..
  ראשית אספר, כי כמעט לפני חודשיים מצאנו דירה מקסימה באחד המושבים בשרון, אני בעלי הילד (בן 3) והכלב עברנו לדירה לפני שבועיים.. היינו אמורים לעבור בתחילת בחודש, אך מפני שנאלצנו לעבור טיפולי פוריות בתחילת החודש, הקדמנו את הכניסה בשבוע..
  בעת סגירת החוזה, סגרנו (גם בחוזה וגם בעל פה-הכל מתועד בהודעות) על כמה ליקויים בטיחותיים שיש לתקן ולסדר.. ולקחתי על עצמי לסדר ולשבור שני קירות במטבח, זה נעשה כמובן גם בחוזה לשביעות רצונו של בעל הבית..
  זה התחיל בזה שלא קיבלתי מפתח לבית(במשך 10 ימים חיים בדירה בלי מפתח בטענה שהכל בסדר ואין פה גנבים.., לא הראו לי את שעוני המים והחשמל, למרות בקשותי החוזרות..
  שבועיים לפני המעבר הגעתי לדירה במסגרת עבודות המטבח לתדהמתי שום תיקון לא נעשה, כששאלתי בדאגה נאמר לי "אל תדאגי הכל יהיה בסדר לא תכנסי לדירה מבלי שיתוקן" שבוע לפני, אותו הדבר, יומיים לפני טען כי אביו שדואג לתחיזוק הדירה נפל, ושבר שתי צלעות ככה שזה עניין בעייתי..
  אמרתי, נזרום יהיה בסדר, מבינה ודואגת לאביך, אקח הכל עלי, רק שאם אקח עלי ואביא חברים (אנשי מקצוע) לטפל בליקויים תוותר על השבוע הראשון שעליו הייתי חייבת לו סכום יחסי של שבוע שכירות.. אין בעיה אין בעיה..
  כבר שבועיים בדירה- כל בוקר/ערב הפתעה חדשה..
  שבועיים שהדוד עובד 4 שעות בערב, כי לא מתחמם או שעובד 4 שעות ועדיין אין מים אז לא מתקלחים או משוטטים בלילות מחפשים מקלחת.. התרעתי כי איני הולכת לשלם חשמל על התקופה, הצפות חוזרות בחדר הכביסה- המים נכנסים מהקיר!!! מבחוץ, לא נזילה פנימית.. כבר כמה פעמים שאמרו שיתוקן, הבוקר הוצף שוב.. לא יכולים לצאת מהבית כשיורד גשם כי המרזב מזרים את כל המים על מדרגות הכניסה, כך שאם חייבים לצאת לדוגמא לעבודה, אני הילד ובעלי רטובים עד העצם כדי להמשיך לסדר היום..
  מזגנים לא עובדים, אסלות ומקלחות מוצפות, בעל הבית שהוא שכן, אפילו לא הציע לבוא לקלח את הילד אצלו, ערב שבת, אני מחפשת אצל מי להתקלח..
  הכלב קשור בחוץ כדי לא להרתיע את את מי שנכנס לבית במשך היום לטפל בליקויים שבסופו של דבר גם לא מותקנים יש עוד כמה וכמה דוגמאות..
  בקיצור.. שבועיים של סיוט.. מה עושים? אובדת עצות
 • 29/01/2019 14:53
  מחבר : רויטל
  תאריך : 29/01/2019 14:53
  שלום רב, אשמח למענה עו"ד בנושא תיקונים.
  לפני כשנתיים רכשנו דירה מקבלן.
  בתחתית שיש המרפסת בבסיס המעקה צץ עובש וחלודה וכמובן שזה מעיד על אי תקינות בחומרים ו/או בהתקנה (קרה גם בבניינים נוספים בפרויקט ) , פנינו לקבל בבקשה להחליף והקבלן נענה לדרישתנו.
  מנהל העבודה שהגיע טען כי מכיוון שהוספנו זכוכית הגבהה למעקה (יש לי ילדים קטנים) אינו יכול לבצע את העבודה ואנו נדרשים לפרקו. לטענתם את עלות פירוק ההגבהה למעקה אנו נדרשים לספוג . גם ככה מדובר בעגמת נפש לא קטנה כבר פעמיים שהגיעו ולא ביצעו את העבודה .. לטענתם לפי "חוק המכר" הלקוח נדרש לאפשר גישה לחברה. האם העלות היא עלינו ? תודה רבה על המענה .
 • 27/01/2019 17:25
  מחבר : גלי
  תאריך : 27/01/2019 17:25
  מבקשת להתייעץ בנושא פינוי בינוי. תמא 38.
  ברשותינו דירה בגודל כ20 מ"ר בשווי כ550-600 אל"ח. (לטענת הקבלן).
  גם לאחר תוספת ממ"ד + מרפסת (עוד כ24 מ"ר ביחד) עדיין קטנה יותר ממה שהעירייה מתירה (כך לדברי הקבלן המבצע). מינימום שטח דירה הוא כ80 מ"ר. כך שהפער הוא של כ35-40 מ"ר בערך.
  הקבלן מבקש לקיים עיסקת חליפין, שווי מול שווי, ושנשלם את ההפרש.
  שווי דירה חדשה של 3 חדרים יהיה כמעט פי 3 משווי דירת החדר. כך יצא שעל תוספת של חדר אחד נצטרך לשלם בין מיליון מאתיים למיליון וחצי, לפי גודל הדירה בפועל. (כל הסכומים הם הערכה בלבד).
  אני טוענת שהפרדיגמה שגוייה מיסודה! שמרגע ההסכמה על ההריסה והבינוי אנחנו שותפים על הנכס ושאין מכירה מול קנייה ואי לכך ההפרש צריך להיות בשווי התוספת ולא בפער שבין מכירה לקנייה.
  מקווה שהסברתי נכון.
  מי יכול להאיר את עיני מה האופציות העומדות בפנינו?
  מה צריכה להיות עלות הוספת החדר לדעתכם?
 • 27/01/2019 09:43
  מחבר : ר.א
  תאריך : 27/01/2019 09:43
  חברה מתגוררת בשכירות כבר שנים רבות בבית ישן מאוד. כל שנה עושה הארכה לעוד שנה עם אופציה. חודשים ספורים לאחר החתימה האחרונה על שנה עם אופציה רצתה לשפץ את המחסן בחצר ולהפוך לפינת עבודה. בקשה אישור מבעלת הדירה לשפץ מכספה ( השקעה של 12,000 ₪) ובתמורה ביקשה להאריך עוד את תקופת השכירות במחיר הקיים. כל זאת במייל. בעלת הדירה אישרה במפורט במילותיה שלה במייל הארכה של עוד שנתיים אופציה בתוספת לחוזה הקיים עד שנת 2022. לאחר חצי שנה החליטה בגלל נזילה בגג שחירבה את תקרת הבית והצעת מחיר גבוהה שקיבלה החליטה שהמייל לא תופס והוציאה חוזה חדש לחתימה עם העלאה של שכר הדירה כאילו לא סוכם דבא. האם המייל קביל ונחשב לנספך לחוזה שנחתם לפני השיפוץ. תודה מראש לכל העונים.
 • 24/01/2019 15:15
  מחבר : ולדימיר
  תאריך : 24/01/2019 15:15
  שלום,
  אנו זוג עם ילד קטן. יש בבעלותנו 2 דירות.
  אנו רוצים למכור דירה אחד ולהימנע מתשלום מס שבח בדרך הבאה:
  1. להעביר דירה אחד ללא תמורה לאשתי.
  2. להעביר דירה שנייה ללא תמורה אלי.
  3. מיד לאחר מכן למכור את אחד מהדירות (או שתיים) עם בפטור מלא ממס שבח.
  האם זה אפשרי ולגיטימי ?
  תודה
 • 23/01/2019 10:13
  מחבר : מיתר
  תאריך : 23/01/2019 10:13
  אני באמת זקוקה לעזרה מאדם שמבין..
  יש לי בעלת דירה בלתי נסבלת.. מהסוג המשוגע.
  תיקונים בדירה חדשה מקבלן שהובטח שייעשו אחרי 3 חודשים ועד עכשיו לא נעשו.. הממד נשאר עם חור גדול מעל הדלת, וכל המזגנים עם צבע ושפכטל מסביב..
  בחודש שעבר צק אחד חזר וטענת הבנק שלי היא : שהצק חזר מסיבה טכנית כי הצק על שמה ושם בעלה והייתה רק חתימה אחת מאחורה . הבנקאי שלי אמר שהיא או בעלה צריכים להגיע לבנק ולהחתים עוד חתימה מאחורה! יש לציין שאני והיא באותו בנק, ובחיים לא חזר צק, לא בחשבון שלי! ולא איתה בכללי ! היו איומים מהצד שלה שנפנה לה את הדירה באותו יום!!! לאחר איומים מצחיקים (שתחנך אותי ואני לא יודעת עם מי התעסקתי).. הגשתי תלונה במשטרה .
  כשאנחנו חתמנו איתה חוזה היא עשתה 2 חוזים, כפ עם סבתא של הבן זוג שלי.
  בקיצור כשחתמנו שאלנו אותה כמה יעלה הועד טענה שבסביבות ה120.. כרגע הועד דורש 280 ואנחנו לא מוכנים לשלם סכום כזה (140 זה ביטוח של המעלית בגלל שהבניין קיים שנה ,ככה זה בשנה ראשונה) אמרתי לה שאני לא בעלת הדירה ולכן לא צריכה לשלם על הביטוח של המעליות, זה בעלי הדירות מחוייבים לכך בחוזה שלהם מול הקבלן.. שהם משלמים לשינדלר שנה ראשונה.
  בקיצור אני שלחתי לה הודעות מתי יגיעו לעשות תיקונים וזה ממש כבר נהיה חפירה.. היא קוראת ולא עונה.

  הטענה שלה לפני חודשיים הייתה שהגיע מישהו לדירה ולא ענינו .. חח
  אף אחד לא תיאם איתנו שום דבר! ואני בטוחה שהיא משקרת!

  היא חייגה אתמול לשאול מה עם הכסף של הועד אז מהעצבים פשוט אמרתי לה שאנחנו לא משלמים את הסכום הזה וניתקתי לה פרצוף.
  אני צריכה עורך דין! אבל אחד תותח! אני יודעת שבתיק הזה אני לוקחת אותה בהליכה!!! ואני אעשה את זה!
 • 16/01/2019 13:47
  מחבר : גילי
  תאריך : 16/01/2019 13:47
  בוקר טוב, שאלה לגביי נדלן.
  רכשנו דירה לפני כשנה וחצי מקבלן, בדירה מס' ליקויים. חלקם טופלו וחלקם טרם.
  הקבלן החליט מיד בתום השנה כי אין יותר אחריות קבלן ולא הודיע לנו על סיום הבדק (משמע חד צדדי).
  פנינו פעמים רבות ורובן ללא מענה כלל וזה אחרי שנציג מטעם הקבלן הגיע ורשם את הליקויים ואף אמר שיגיעו לתקן. משם חלפו 3 חודשים אין קול ואין עונה. בנוסף, הייתה לנו נזילה בבית מדירה שעדיין לא אוכלסה ונמכרה (משמע שייכת לקבלן) והבטיחו לנו פיצוי על הנזק, הגענו לפשרה וחתמנו על מסמך אך הפיצוי לא הגיע (מחודש נובמבר אשתקד) .
  שאלתי היא, האם כדאי לפנות לתביעות קטנות בנושאים? אם כן איך עושים את זה... מזכירה כי מצד הקבלן אין מענה ויש תכתובות רבות במיילים על כך.
  תודה
 • 15/01/2019 11:11
  מחבר : נאור
  תאריך : 15/01/2019 11:11
  שלום,
  אשמח לעצה מקצועית בנושא התמודדות עם תכנון ובנייה בשטח הגובל לבית אבי.

  נתחיל מתיאור כללי של הבעיה:
  לפני כ30 שנים, הוריי קנו פנטהאוז בקומה הרביעית של בניין שבזמנו היה הגבוה באיזור, עם נוף פנורמי לים.
  עם השנים בניינים חדשים קמו, הנוף טיפה הוסתר, אך במרפסת הגדולה הפונה מערבה עדיין היתה תחושת פרטיות ונוף.
  קיבלנו דואר רשום מאדריכל של פרויקט המבקש לבנות בניין בשטח הצמוד אלינו מכיוון מערב במקום בית פרטי הקיים שם.

  מבלי לציין את הקבלן או האיזור אני אצטט פה חלקים מהמכתב שלפי דעתי רלוונטים. במידה ומשהו חסר אוסיף במידת הצורך.

  "בהתאם לתקנות התכנון והבנייה, לפי סעיף 149 לחוק התכנון והבנייה.
  אני מתכבד לצרף בזה עותק מהודעת הפרסום בגין הבקשה להיתר שבנדון, הכוללת הקלה/שימוש חורג כמפורט בהודעה המצורפת.

  בהיותכם בעלי זכויות בנכס גובל, ניתנת לכם בזה זכות להגיש את התנגדותכם לבקשה בתוך 15 ימים ממועד קבלת מכתב זה.
  באם לא תתקבל כל התייחסות מטעמכם בכתב ובמועד הנ"ל תיחשבו כמסכימים לבקשה."

  "הודעה על פי סעיף 27 לתמ"א 38 ועפ"י סעיף 149(א)(1) ו-(2)..."
  "[...] הריסת מבנה קיים ובמקומו הקמת בניין מגורים חדש עם 12 יח"ד ב-7 קומות מהקרקע עפ"י תמ"א 38/3 א'.
  הבקשה כוללת:
  א. תוספת 2 יח"ד עפ"י תמ"א 38/3א', סה"כ 12 יח"ד במקום 10 יח"ד לפי התב"ע התקפה.
  ב. תוספת קומה וחצי עפ"י תמ"א 38/3א', סה"כ 6.5 קומות מהקרקע במקום 5 קומות מהקרקע לפי התב"ע התקפה.
  ג. תוספת לגובה הבניין, סה"כ גובה הבניין כולל מעקה סביב הגג (לא כולל חדר מדרגות) 23.30 מ' במקום 17.0 מ' לפי התב"ע התקפה.

  בנוסף התב"ע כוללת הקלות מהתב"ע התקפה:
  1. הבלטת גזוזטראות [...]
  2. הקלה בתכסית הבניין על המגרש 42% במקום 35% המותרים בתב"ע התקפה."

  עיינו בתכנית הבנייה המתוכננת וגילינו שהבניין הנבנה צמוד לשטח שלנו, כך שהמרחק בינו לבין המרפסת שלנו הוא פחות מעשרה מטרים.
  מן הסתם כל תוספת לגובה של הבניין רק תחמיר את המצב - בין אם בנוף ובעיקר בתחושת הפרטיות.

  ידוע לנו שיותר מדי לעשות אי אפשר ושזה היה רק עניין של זמן עד שיבנו את המבנה הזה.
  רציתי להתייעץ אתכם לגבי מה לצפות במידה ונתחיל מול הקבלן / יזם מהלך משפטי (ולפי זה להעריך האם שווה בכלל להתחיל אחד כזה).

  ביטול התוספת?
  שינוי תכנית בנייה כך שיהיה רחוק יותר?
  פיצוי? אם כן, להערכתכם מה גובה הפיצוי שניתן לקבל?
  ערך הדירה ירד משמעותית. האם זה חלק משקלול של פיצוי?
  האם אתם מכירים תקדימים משפטיים רלוונטים שאוכל לעיין בהם?

  תודה מראש.
 • 14/01/2019 12:14
  מחבר : ענת
  תאריך : 14/01/2019 12:14
  שאלה בנושא תכנון ובניה:
  קיבלתי היתר מהמועצה לתוספת 12 מר בבית דו משפחתי.
  עם תחילת העבודות המהנדס המליץ להרוס את הקירות. נשאר רק הקיר המשותף עם הדו.
  הפקח עצר את העבודה, הועדה דורשת בקשת היתר לבניה חדשה פלוס תוספת ממ"ד.
  האם דרישת הועדה חוקית?
  האם יש איך לצאת מזה?
  המהנדס המליץ, האדריכלית זרמה איתו. מי אחראי לכל ההשלשלות הזו? הייתכן שיצליצו על דבר כזה ולא יידעו אותי בהשלכות האפשריות?
  תודה לכל הקוראים והעונים
 • 13/01/2019 08:44
  מחבר : לירן
  תאריך : 13/01/2019 08:44
  אנחנו גרים בבניין ישן ממש בן 3 קומות כאשר אנחנו בקומה האחרונה. לא זיפתו את הגג מעל 6 שנים ולאחר דרישה מאיתנו נאסף כסף ממרבית הדיירים לזיפות. אחת השכנות שוכרת, לא בעלת הנכס) מסרבת לשלם ודורשת שייאסף כסף על מנת לבצע איטום כלשהו בקיר אחד ספציפי אצלה בבית.

  בנתיים אצלי בבית התקרה מתקלפת מהרטיבות (אחרי 4 חודשי שיפוץ שעשינו אני ובן זוגי זה אחד הדברים המתסכלים ביותר) ועדיין אין זפת על הגג...
  האם יש צידוק משפטי לדרישה שלה שאנחנו נשלם על איטום חיצוני של קיר בודד מהבית שלה? האם יש עילה לתבוע אותה על נזקים בעקבות עיכוב התשלום שלה לזפת?
 • 09/01/2019 10:35
  מחבר : ספיר
  תאריך : 09/01/2019 10:35
  שלום,
  בניין שנבנה לפני שנים רבות ולאחד הדיירים בו יש הסכם עם הקבלן שמקנה לדייר חניה פרטית, הרישום לא נעשה בטאבו כל השנים אך כן יש הסכם ביניהם חתום על כך.
  היום, לאחר 40 שנה שהמצב כך, הבניין נכנס להליכי תמ״א ונבנתה מחדש כל קומת החניון. היזם טוען שרק רישום בטאבו מקנה חניה וההסכם לא מעניין אותו. לכן הוא לא מסכים לתת חניה פרטית לדייר.

  האם יש עילה לדייר לדרוש את החניה מבחינה חוקית? עקרונית, הוא משתמש בחניה בזכות כ-40 שנה.

  אשמח לעזרתם
 • 08/01/2019 12:33
  מחבר : אביגיל
  תאריך : 08/01/2019 12:33
  שאלה עירונית המתייחסת לכלל הציבור: לאזורנו יש תב"ע של העיריה משנת 1973 , המחייבת לפעול לפיה לפי חוק התכנון והבנייה.
  נאמר בה לגבי הרחובות "הדרכים תרוצפנה באבנים משתלבות או באבן טבעית". תחת זאת החליטה העיריה לתקן את האספלט הקיים מזה שנים רבות ולסלול שוב מחדש באספלט (זפת...) , מזה משתמע שהעיריה מתכוונת להפר את הוראות התב"ע, שהיא בעצמה תכננה, כאשר מאידך דורשת , מקפידה ומחייבת את התושבים כאש הם בונים , לבצע את הוראות תב"ע כלשונה ... הנימוק של העיריה עד היום היה שאין להם תקציב לריצוף , לבסוף כאשר לאחר לחצים, החליטו לרצף, נסוגו מזה ,לאחר שהתברר שפועלים שהתחילו לעבוד בשטח חפרו סביב בית בסוף רחוב משופע , ירד גשם זלעפות ונעצר בשלולית בפתח הבית המים חדרו לתוכו וקומת המרתף של הבית הוצפה. לפיכך , במקו שהעיריה תתמודד עם התקלה שנגרמה בגללה, היא החחליטה לא לרצף אלא לזפת את הרחובות, כדי שלא יהיו תביעות מצד תושבים אם יחזור מקרה נוסף של חדירת מים לבתים.

  ואני שואלת: איך להתמודד מול העירייה, כאשר היא עצמה מפרה את התב"ע , במיוחד כאשר היא זאת שעשתה את הטעות לעבוד בחורף בזמן הגשמים , ברחובות שכולם משופעים כשהצפי במצב כזה, הוא שאם מי גשמים יעמדו מסביב לבית בשקעים שנוצר ולא ימשיכו לזרום , הם יחלחלו מתחת לקרקעית הבית וייכנסו לתוכו. האם במקום לתקן ולהמשיך בתכנית הריצוף הם יכולים להטיל את ב"עונש" של ריצוף באספלט , רק בבגלל שהם חוששים שאם יקרה בעוד בתים , תוגש נגדם תביעה נגדם מבעלי הבתים?? מה התושבים יכולים לטעון כנגד העיריה מבחינה משפטית על כך שהיא מתכוונת להפר את הוראות התב"ע? יצויין, שכל הרחובות מסביב כבר רוצפו , ואנחנו מחכים לריצוף כבר 26 שנים, מיום החלת התב:ע על האזור , וכעת העיריה רוצה לעשות לעצמה חיים קלים על חשבוננו. . מה הדרך שעלינו לנקוט בה כתושבים ברחובות האלה?
 • 08/01/2019 09:54
  מחבר : אורטל
  תאריך : 08/01/2019 09:54
  בוקר טוב. בניין שעבר תמא 38. וכמובן הפרוייקט הסתיים ויש טופס 4. כמה זמן מרגע קבלת טופס 4 הקבלן מחוייב לפי החוק לרשום בנסח טאבו? והאם תקופת הבניים עד שהביניין נרשם בטאבו.שהחניה והמחסן והביניין עוד לא רשום בטאבו האם יש לי כיסוי ביטוחי בנוגע לפריצה של מחסן. ואם מישהו עומד לי בחנייה פרטית תודה למשיבים. וכמובן האם אפשר למכור את הבית?
חזור למעלה חיפוש בפורום ייעוץ אישי הודעה חדשה


: עבור אל עמוד